DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19144021,70%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kılıçdaroğlu’ndan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerine mektup
  • Görüş Haber
  • Siyaset
  • Kılıçdaroğlu’ndan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerine mektup

Kılıçdaroğlu’ndan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerine mektup

ABONE OL
Şubat 15, 2021 08:05
Kılıçdaroğlu’ndan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerine mektup
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB ülkelerinin Türkiye Büyükelçileri ile Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) çatısı altındaki Avrupalı sosyal demokrat ve sosyalist partilerin genel başkanlarına bir mektup yazarak “Türkiye’nin AB’den dışlanmaması” çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu, mektubunda “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini ülkemiz için temel bir hedef olarak görüyoruz” dedi.

ANKA’da yer alan habere göre, mektubunda CHP’nin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin hukuki temelini oluşturan Ankara Anlaşması’nı 1963 yılında imzalayan siyasi parti olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, Avrupa ve Avrupalılık’ın demokrasinin, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ilkelerinin evrenselliğine dayandığını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, bu kavramın salt ulusal ve dinsel bakış açılarıyla ele alınmasının eksiklik olacağı uyarısı yaptı.

2019 YEREL SEÇİM SONUÇLARINA VURGU YAPTI

2020 Aralık ayındaki AB Zirvesi’nde canlı tutulan pozitif gündemi önemli bulduğunu da belirten Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yerini alması hem Türkiye’de hem AB üyesi ülkelerde genel bir siyasal uzlaşının oluşmasını gerektiriyor. Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu demokrasi sorunu birçok platformda gündeme getirilse bile, ulusumuzun demokrasi birikiminin bütün sorunlarımızı halkın katılımıyla aşacak düzeyde olduğunu biliyorum” dedi.

Bu yoldaki en önemli kanıtın da Türkiye’de 2019 yılında yapılan yerel seçimler olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Bizim Türkiye için öngördüğümüz demokratikleşme programı temelde Türkiye’yi Batılı demokrasiler ailesinin bir mensubu olarak saygın bir yere oturtma ilkesine dayanmaktadır. Bugün otoriter popülizmin yarattığı demokrasi sorunları karşısında çözümün ülkelerin içine kapanması olmadığını düşünüyorum. Aksine demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları temelinde dünyanın tüm demokratları bir araya gelmelidir. Türkiye’nin Batılı demokrasiler içinde hak ettiği yeri alması konusunda doğru siyasi tartışmaların ortaya çıkmasına imkan yaratmanız, yani Türkiye’yi Avrupa entegrasyonundan dışlayan görüşlere karşı çıkmanız, aksine bu entegrasyonun genişletilmesine ve tamamlanmasına katkı sunmanız bizleri memnun edecektir.”

Avrupa ailesinin ve Avrupa Birliği’nin üyesi olan bir Türkiye’nin de bölgesinde huzur, barış, ekonomik gelişme ve demokratikleşmeye büyük katkıları olacağını hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mektubunu “Hepimiz büyük insanlık ailesinin bir üyesiyiz. Uluslarımız tarihten gelen güçlü bağlarla birbirine bağlı. Bu köklü ilişkiyi bir üst aşamaya taşıyarak Avrupa’yı geçmişte olduğu gibi küresel politikalarda, ekonomide, bilimde ve kültürde dünyanın öncüsü yapmak görevi bizi bekliyor. İlerici değerlerimizin dünyaya şekil verdiği yeni bir çağın başlaması umuduyla mücadelenizde başarılar diliyorum” ifadesi ile noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.