DOLAR 32,6985 1.31%
EURO 34,9157 0.02%
ALTIN 2.451,522,54
BITCOIN 21788390,00%
İstanbul
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

<strong>HAYIRLI SABANCI DESTEĞİYLE İNGİLİZCE FIRSATIM PROGRAMI’NIN </strong>

HAYIRLI SABANCI DESTEĞİYLE İNGİLİZCE FIRSATIM PROGRAMI’NIN 

Esas Sosyal tarafından üniversiteli gençlere fırsat eşitliği sağlamak amacıyla geliştirilerek hayata geçirilen “Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı”nın yeni dönemi başladı. İlk yılında yoğun ilgi gören Programa bu yıl 200 genç katıldı.

ABONE OL
Nisan 1, 2022 12:26
<strong>HAYIRLI SABANCI DESTEĞİYLE İNGİLİZCE FIRSATIM PROGRAMI’NIN </strong>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YENİ DÖNEMİ BAŞLADI

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal; Holding’in değerlerini, merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma geri verme vizyonu ile birleştirerek gençlere fırsat eşitliği sağlamayı hedefliyor. Eğitimli genç işsizliği sorununa yönelik çözüm modelleri oluşturan Esas Sosyal çalışmalarını; çeşitlilik, kapsayıcılık ve eşitlik yaklaşımı ile sürdürüyor. Bu amaç doğrultusunda gençlik ve istihdam alanında odağına ortak çalışmaları ve araştırmaları alarak, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat ve Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programlarını yürütüyor. Esas Sosyal; bu Programlar çevresinde aralarında kurumsal ve ayni destekçiler, katılımcılar, mentorlar, mezunlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin de yer aldığı 2.500’ü aşkın kurum ve kişiden oluşan büyük bir ekosistem geliştirdi.

2016 yılında hayata geçirdiği ve başarıyla devam eden Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ndan elde ettiği geri bildirimler ve ekosistemden aldığı görüşlerin ışığında Esas Sosyal, 2021 yılında gençlerin işe alım süreçlerinde karşılaştıkları en büyük engellerden biri olan yabancı dil sorununa çözüm modeli olarak “Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım” Programını başlattı. İşverenler tarafından daha az bilinen devlet üniversitelerinde eğitim gören gençlerin İngilizce konusunda yetkinliklerini artırmayı hedefleyen Program ile gençlerin, 12 ay süresince 3 kur online canlı sınıflarda İngilizce eğitimi alarak en az orta seviyede mezun olmaları amaçlanıyor. Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı, bir dil programı olmanın ötesinde öğrencilere okuldan işe geçiş süreçlerini kolaylaştıracak eğitimler ve İngilizce CV hazırlama, bire bir İngilizce, mülakat koçluğu gibi deneyimler sunan kompakt bir kişisel gelişim programı olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca Berlitz’in Türkiye’de iş ortaklıkları ile gerçekleştirdiği programlar arasında en yüksek devamlılık oranına sahip Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı, Berlitz  tarafından örnek uygulama olarak gösteriliyor.

Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı’na Türkiye’nin 48 ilinde bulunan 116 farklı devlet üniversitesinden 4.239 genç başvurdu. Titizlikle gerçekleştirilen ön değerlendirme sonrasında yapılan telefon mülakatlarında İngilizce öğrenme isteği yüksek olan, heyecanlı ve bilinçli gençler programa kabul edildi. %90’ı İstanbul dışındaki şehirlerde yaşayan ve 65 farklı üniversitede okuyan katılımcıların en çok öğrenim gördüğü üniversiteler Bursa Uludağ Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi olurken, bölüm farkı gözetmeksizin yapılan değerlendirmeler sonucu belirlenen 200 katılımcının %70’i kadınlardan, %30’u ise erkeklerden oluşuyor. 

Programa dahil olan gençler, 10 Mart’ta gerçekleştirilen oryantasyon etkinliğinde birbirleriyle tanışıp Esas Holding üst yönetimiyle bir araya geldi. Başta programın destekçisi olan Hayırlı Sabancı olmak üzere, Esas Holding Yönetim Kurulu Üyeleri; Emine Sabancı Kamışlı, Ali Sabancı, Can Köseoğlu ve Çağatay Özdoğru’yu dinleme şansı yakalayan gençler 15 Mart haftasında ilk derslerine başladı.

Programa destek veren Hayırlı Sabancı, gençlerin dil alanında kendilerine geliştirmesine katkı sağladığı için çok mutlu olduğunun altını çizerek, “Sözlerime ‘1 lisan 1 insan’ söz öbeğine duyduğum inançla başlamak isterim. Lisan öğrenmenin hem sosyal hem de profesyonel hayattaki yeri yadsınamaz. Geçtiğimiz yıl 150 gence seslenirken bu yıl bu sayının artarak 200 gence yükselmesi çok mutluluk verici. Yani görüyoruz ki Esas Sosyal olarak doğru bir noktaya parmak basmışız. Programımız kapsamında Berlitz Dil Okullarında eğitime başlayan gençlerin profesyonel hayata giden yolda bir adım daha ileri gitmesi oldukça heyecan verici. Programa başvuran birbirinden değerli üniversitelerde okuyan gençlere baktığımda kendi gençliğimi görüyor gibiyim. Aynı zamanda katılımcılar arasında memleketimde yer alan Adana Çukurova Üniversitesi’nden gençleri görmek beni ayrıca çok mutlu etti. Bu üniversitede rahmetli eşim Şevket Sabancı’nın hediyesi olan ve ismimi taşıyan bir fakülte var; ‘Hayırlı Sabancı Yabancı Diller Fakültesi’. Eşim çok iyi İngilizce konuşur ve bu alanda herkesi teşvik ederdi. Ben de onun bana bıraktığı bu görevi sizleri desteklemeye devam ederek sürdürmek istiyorum. Hayat bir yolculuk, bu yolculukta yanınıza alacağınız ve taşınması en kolay şeylerden biri de bir lisan öğrenmek.  İngilizce Fırsatım Programı ile gençlere bu fırsatı verdiğim için çok mutluyum. Bu fırsatın büyüyerek gelişen adımlar atmanıza vesile olmasını diliyorum” dedi.

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı ise “Programa başlayan gençlerimiz kadar heyecanlı ve umutluyum. Sevgili annem Hayırlı Sabancı’nın desteğiyle hayata geçirdiğimiz İngilizce Fırsatım Programı’nın buralara gelmesi, katılımcı sayımızı artırmamız ve gelen olumlu geri bildirimler bizi çok mutlu ediyor. Programımıza katılan gençlerin her biri bizim için çok değerli. Binlerce kişi arasından titizlikle gerçekleştirilen değerlendirme aşamalarından başarıyla geçmek kendileriyle gurur duymaları için başlı başına bir sebep. Katılımcılarımız Esas Holding ve Esas Sosyal ailesinin bir parçası oluyor. Ailemizin büyümesinden dolayı çok mutluyuz. Ülkemizin en büyük değeri eğitimli genç nüfusu. Bizi ileri götürecek kişilerin gençler olduğu bilinciyle, onların umutlu, donanımlı ve kendinden emin bireyler olmaları için elimizden geleni yapmaya özen gösteriyoruz. Umut çok önemli bir kavram. Umudu olmayan hayal kuramaz. Hayal kuramayan da toplumun inkişafına katkıda bulunamaz. Gençlerin geleceğe umutla bakabilmesi, ülkemizin adım adım ileri gitmesini sağlayacaktır. Gençlerimizin en çok mustarip olduğu konunun fırsat eşitsizliği olduğunu düşünüyoruz. Fırsat eşitliği sağlamak bizim ve bizim gibi kurumların en büyük görevi. Hedefimiz her zaman doğru alana odaklanarak çözümler modelleri oluşturmaya, gençlerin yanlarında olduğumuzu göstermek” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.