Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Myanmar’daki askeri darbeye yapılarak ordunun yönetime el koymasını kınayan bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, “Derin endişeyle karşılıyor, şiddetle kınıyoruz. Türkiye her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşıdır” denildi.

Myanmar’da askerin demokratik yollarla seçilmiş hükümeti saf dışı bırakarak yönetime el koymasını kınayan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Derin endişeyle karşılıyor, şiddetle kınıyoruz. Türkiye her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşıdır. Myanmar’da gözaltına alındığı bildirilen tüm seçilmiş liderlerin ve sivillerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz.”

Darbe yapılan  Myanmar’da iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) Partisi Sözcüsü Myo Nyunt, Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ile partinin diğer yöneticileri gözaltına alındı. Myanmar ordusu, ülke yönetimine el koyduğunu ve 1 yıl boyunca Myanmar’ı yöneteceğini açıkladı.

Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gerçekleşen gözaltların ardından darbe iddiaları doğrulanırken, ülke idaresinin artık Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in elinde olduğu duyuruldu. Açıklamada, darbenin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirildiği kaydedildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here