DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1573339-0,76%
İstanbul
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e Soykırım Suçlamasıyla İlgili Karar Açıkladı
  • Görüş Haber
  • Dünya
  • Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e Soykırım Suçlamasıyla İlgili Karar Açıkladı

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e Soykırım Suçlamasıyla İlgili Karar Açıkladı

ABONE OL
Şubat 4, 2024 15:51
Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e Soykırım Suçlamasıyla İlgili Karar Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail’in 1948 Soykırım Sözleşmesi’ni İhlal Etmesi

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in 1948 tarihli Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle soykırım suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi. Kararı açıklayan Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Donoghue, çatışmaların başladığı 7 Ekim’den beri İsrail’in saldırıları sonucunda Gazze’deki evlerin büyük oranda yıkıldığını, nüfusun çoğunluğunun zorla yerinden edildiğini ve sivil altyapının da zarar gördüğünü belirtti. Ayrıca, İsrail’in Gazze saldırıları sonucu çok sayıda can kaybı ve yaralanma olduğuna dikkat çekti.

İsrail’e Destek Veren Devletlerin Sorumluluğu

Ara karar açıklanırken, “soykırım” suçu için yeterince delil olduğu ve davanın süreceğine karar verildiği belirtildi. Ancak, merak edilen bir başka konu da İsrail’e destek veren devletlerin sorumluluğu oldu. İsrail’in bu saldırıları gerçekleştirirken başta ABD olmak üzere birçok Batı ülkesi İsrail’in yanında olduklarını söylemeleri ve yardım etmeleriyle desteklerini artırdılar. Bu durumda, İsrail’in soykırım suçunu işlemesi halinde destek veren devletlerin de aynı suçu işlemiş olmaları anlamına gelir.

İsrail ve Destek Veren Devletlerin Yükümlülükleri

Uluslararası Hukukçu Prof. Dr. Selami Kuran’a göre, İsrail’in soykırım suçunu oluşturan eylemlerine destek veren devletler, suça iştirak etmiş olurlar. Bu iştirak, sözleşmeye taraf olmayan devletler için bile siyasi anlamda olumsuz sonuçlara yol açar. Destek veren devletler “soykırım işleyen devlete destek verme durumunda olan bir devlet” olarak uluslararası platformlarda utanç verici bir durumla karşı karşıya kalırlar. Ayrıca, İsrail’e soykırım suçundan sorumlu tutulduğu takdirde, maddi ve manevi tazminat davaları da açılabilir. Suçtan zarar görenler veya yakınları, İsrail devletine karşı tazminat taleplerinde bulunabilirler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.