DOLAR 32,7337 1.41%
EURO 35,0323 0.35%
ALTIN 2.452,042,57
BITCOIN 2142594-0,87%
İstanbul
24°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Thodex’e 160 bin lira yatıran bir kişi dava açtı

Thodex’e 160 bin lira yatıran bir kişi dava açtı

ABONE OL
Nisan 26, 2021 12:26
Thodex’e 160 bin lira yatıran bir kişi dava açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para borsası Thodex vurgununun ardından 160 bin lira yatıran mağdur S.K., Thodex şirketi hakkında Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu.

Thodex'e 160 bin lira yatıran bir kişi dava açtı

Tarihin en büyük dolandırıcılık vakası olarak adlandırılan Thodex vurgunun ardından mağdurlar harekete geçiyor. Thodex mağduru olduğunu belirten S.K., 160 bin lira değerinde kripto para aldıktan sonra sanal cüzdanına ulaşamadığı gerekçesiyle avukatı Sinan Keskin aracılığıyla Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne belirsiz alacak davası açtı.

Avukat Sinan Keskin müvekkili S.K. adına Thodex şirketi hakkında Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava dilekçesi sundu.

Dilekçede 2017 yılında Faruk Fatih Özer tarafından kurulan Thodex adıyla internet ortamında faaliyet gösteren Koineks Teknoloji A.Ş.’nin kripto paranın alımı ve satımı konusunda yatırımcılara aracı kurum niteliğinde hizmet veren bir ticari şirket olarak ilgili ticaret sicilinde yer aldığı belirtildi.

SANAL CÜZDANINA ULAŞAMADI

Dilekçede, S.K.’nin Thodex üzerinden 160 bin lira değerinde çeşitli kripto para aldığı kaydedildi. Faruk Fatih Özer’in binlerce kişiden aldığı paralarla yurt dışına kaçtığı belirtilen dilekçede, konuyla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu ve soruşturmanın devam ettiği ifade edildi. S.K.’nin Thodex’de satın aldığı kripto paraları tekrar aynı platformda satamadığı bildirilen dilekçede Thodex’in haklı bir neden olmaksızın kapatıldığı ve S.K.’nin işlem yapmasının engellendiği vurgulandı. Thodex’te S.K.’nin sanal cüzdanına ulaşamadığı kaydedilen dilekçede, davalı Thodex’in kripto para satma işlemi adı altında müvekkilden aldığı paraları, aradaki finansal hizmet sözleşmesine aykırı bir şekilde kullandığı, S.K.’nin aldatıldığı ve maddi zarara uğradığı kaydedildi.

İHTİYATI TEDBİR TALEP EDİLDİ

Dava dilekçesinde S.K.’nin uğramış olduğu zararının giderilebilmesi ve alacak haklarının güvece altına alınabilmesi için ivedilikle davalı şirketin tespit edilecek her türlü taşınır ve taşınmaz malvarlığı ile alacak haklarına ve banka hesaplarına ihtiyatı tedbir konularak üçüncü kişilere devrinin önlenmesi talep edildi.

Dilekçede “Bununla birlikte müvekkil kripto para satım bedeli olarak yaklaşık 160 bin lira tutarında bir ödeme yapmışsa da kripto para birimlerinin piyasa değerinin, anlık olarak ve geniş kapsamlı değişkenlik göstermesi nedeniyle, müvekkilin satın aldığı kripto paranın şu an ki Türk Lirası karşılığının tarafımızca hesaplanması ve belirlenebilmesi mümkün değildir” denildi.

MİKTARIN TESPİTİ İÇİN BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ TALEP EDİLDİ

Avukat Sinan Keskin, belirsiz alacak kapsamında dava açılma zorunluluğunun hasıl olduğu belirtilerek mahkemeden dava konusu alacak miktarının tam şekilde tespit edilebilmesi adına bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etti. Dilekçenin sonuç ve talep kısmında ise sözleşmeye aykırı davranan davalı şirket aleyhinde belirsiz alacak kapsamında ve fazlaya ilişkin hakların saklı kalması kaydıyla şimdilik bin lira ödenmesi ve davalı şirketin tespit edilecek malvarlığına tedbir konulmasına karar verilmesi talep edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.