DOLAR 33,0394 0.62%
EURO 36,0532 0.5%
ALTIN 2.562,400,52
BITCOIN 19123691,35%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nijerya’da Korsanlar Tarafından Kaçırılan Üç Türk Denizci İstanbul’da

Nijerya’da Korsanlar Tarafından Kaçırılan Üç Türk Denizci İstanbul’da

ABONE OL
Şubat 1, 2021 18:19
Nijerya’da Korsanlar Tarafından Kaçırılan Üç Türk Denizci İstanbul’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de mutasyon geçirmiş koronavirüs belirlenen vatandaş sayısının 128’e çıktığını, 17 kentte İngiltere’de görülen mutasyon geçirmiş virüsün görüldüğünü bildirdi. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da mutasyon geçiren koronavirüs Türkiye’de yayılma oranına miktarıyla ilgili açıklamada bulundu. İlhan, Tokat ile çeşitli illerde mutasyon geçirmiş virüsün tespit edildiğinin altını çizerek, “Bu durum mutasyonlu virüsün Türkiye içerisinde yayılımda olduğunu gösteriyor. Zira hepimiz düşünmeliyiz ki, mutant virüs eğer Tokat’ta görülüyorsa, İstanbul veya Ankara’da da görülme ihtimali söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

Mutasyon geçirmiş virüsün bulaşma olasılığının yüksek olduğunun altını çizen Prof. Dr. İlhan, şui ifadeleri kullandı:

“Ocak ayı başında İngiltere’deki bilim insanları ile konuştuğumuzda ya da oranın Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına baktığımızda bulaş ihtimalinin yüksek olduğunu, öldürücülüğün yüksek olmadığını söylemişlerdi. Bu yeni olduğu için biz de bilmiyoruz, o yüzden iyi takip etmek gerekiyor. Şu an ise, daha farklı bir açıklama içerisindeler. Diyorlar ki ‘Evet bulaştırıcılık fazla; ama vefatlarda da yüzde 30’a yakın artış söz konusu olabilir, yani öldürücülüğü de artabilir’. Eğer böyle olursa çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.”

Vaka sayılarının son günlerde beş binli rakamlara gerilemesinin akabinde yeniden yedi binler düzeyine yükseldiğini dile getiren İlhan, “Mutant virüsün ülkemizde olduğunu biliyoruz. Hatta bir hesap yapmak gerekirse, yüzde 30 artış olduğunu söyleyebiliriz; çünkü vaka sayılarımız 5 binden 7 binli rakamlara çıktı. Burada hem mutant virüs etkili olmuş olabilir hem de vatandaşların hafta sonu bir araya gelmesi, aşının başlamasıyla beraber rehavete kapılması, maske ve fiziksel mesafeye önem vermemesi etkili olmuş olabilir. Bu durum daha net bilinmediği için yapılacak tek şey korunmaya dikkat etmektir. Şu an mutant virüs Türkiye’de olduğuna göre, bulaştırıcılık ihtimalinin yüksek olduğu da kanıta dayalıysa vatandaşlar olarak bizim yapmamız gereken kurallara daha çok uymamız. Maskeyi daha çok takmamız, fiziksel mesafeye daha çok dikkat etmemiz, kapalı ortamlarda bir araya gelmekten çekinmemiz ve mutlaka bulunduğumuz ortamı havalandırmamız olmalıdır. Aksi takdirde bulaşın daha fazla olacağını, rakamların daha fazla yukarıya doğru gideceğini düşünmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

İlhan, mutasyon geçirmiş koronavirüsün yayılımının il il izlendiğini, Türkiye’de çeşitli bölgelerde olduğunu açıklamanın mümkün olduğunu söyledi. 

Bilim Kurulu’nda da bu meselenin izlendiğine işaret eden  İlhan, “Mutant virüsle bildiğimiz koronavirüste bulaşma yolları arasında hiçbir fark söz konusu değil. Öte yandan semptomlarda ve bulgularda da bir fark söz konusu değil. O yüzden ayırt etmek çok güç. Bu nedenle daha dikkatli olmak dışında elimizde başka hiçbir seçenek söz konusu değil. Şu anda Bilim Kurulu’nda Türkiye’deki tüm virüsün izlendiği gibi mutasyonlu virüsün de detaylı izlenmesi yapılıyor. Alt tiplendirilmesi yapılıyor. Acaba ‘İngiltere’den mi yoksa Güney Afrika’dan mı geldi’ diye bununla ilgili bir detaylandırma yapılıyor. Ayrıca olası mutant virüsteki tedavi değişimleri söz konusu olursa bunun da değerlendirilmesi yapılıyor. Ama sahada filyasyonda fark eden bir şey yok. Mutant virüse sahip kişilerin yine izolasyonu ve yine gerekirse hastanede tedavileri yapılıyor; aynı şekilde temaslıların da taranması yapılıyor. Süre içerisinde başka bir değişim olacak mı, bilmiyoruz” dedi.

İLİşKİLİ HABERLER Mutant Koronavirüs Tehlikesi Başladı

Mutant Koronavirüs Tehlikesi Başladı

ABD Donanmasında Korona Paniği

ABD Donanmasında Korona Paniği

17 İlde Mutant Virüs Görüldü

17 İlde Mutant Virüs Görüldü

Danimarka, Nüfusunun 4 Katı Koronavirüs Aşısı Sipariş Verdi

Danimarka, Nüfusunun 4 Katı Koronavirüs Aşısı Sipariş Verdi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.