Nasır neden çıkar? Nasır nasıl geçer? İşte ayak temizliğine yeteri kadar özen gösterilmemesi sonucunda ortaya çıkan nasıra dair tüm bilinmeyenler!

Birçok kişinin başına gelmiş rahatsız edici bir durumdur nasır. Bütün gün ayaklarımızın üzerinde durduğumuzdan dolayı etkisi fazlaca hissedilir. Oldukça acı verici bir durum olan nasır günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkiler. Nasır, çoğu kişinin başına gelmiş bir sağlık sorunudur. Özellikle kemik ve cilt arasında ortaya çıkan bu problem kişinin günlük yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Peki özellikle dokunulduğunda çok şiddetli bir acıya sebep olan nasır neden çıkar? Nasıl geçer? Genellikle ayak temizliğine yeteri kadar özen gösterilememesi durumu sonucunda ortaya çıkan probleme ilişkin tüm merak edilenleri sizler için cevapladık. 

NASIR NEDEN OLUR?

Ortaya çıkmasının birçok nedeninin bulunmasının yanında en büyük sebebi ayak hijyenine yeteri kadar özen gösterilmemesidir. Nasırın ortaya çıkmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar; Uzun süreli yürüyüşlerde havasız ayakkabı kullanma, ayakları yeteri miktarda temizlememe, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı seçme, topuk eğriliği, ayakların sürekli terlemesi sonrası yeterli bakım yapılmaması, çıplak ayakla yürüme nasırın ortaya çıkma nedenleri arasında gösterilir. 

NASIRIN TEDAVİSİ VAR MI?

Nasır gözle görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kolayca teşhis edilebilir. Eğer nasırınız basitse buna evde de müdahale edilebilir. Ancak eğer iltihabı artmış bir nasırınız varsa o zaman muhakkak bir uzmana görünmeniz gerekecektir.  Nasır derinin zarar görmemesi için olduğu yer nazikçe kesilmelidir. Daha sonra karbonat, limon, aspirin ve sirke karışımı ile temizlenen bölgeye sürülür. Bu yöntemi nasır geçene kadar uygulamanızda fayda var. Ama uyarmakta fayda var. Nasırınız problemli bir nasırsa, daha da ilerlemeden mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here