Araştırmacı yazar Aytunç Altındal’ın çocukları kitaplarını bastırdı. Yayınevi yazarın 3 çocuğuna 101 bin liralık tazminat davası açtı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ndeki davaya göre; Aytunç Altındal 2010 yılında bütün eserleri için bir yayıneviyle “Eser sahibi telif sözleşmesi” imzaladı. Sözleşmeyle eserlerinin mali hakları yayın evine devredildi. 3 yıl sonra ise kansere yenik düştü.

Altındal’ın mirasçıları sözleşme nedeniyle yayınevine dava açtı. Mahkeme, sözleşmenin 2020 tarihine kadar uzadığını belirtti. Mirasçıların davasını reddetti.

Ancak merhum Aytunç Altındal’ın mirasçıları Ahmet Mustafa Altındal, Zeyno Altındal, Emine Altındal Altuğ bir yayınevi şirketinden 16 eseri bastırdı. Telif sahibi yayınevi, izinsiz basımın engellenmesi için davalılara ihtarname gönderdi.

Ancak iddiaya göre ihtarnamelere itibar edilmedi. Eserlerin piyasada satışı gerçekleştirildi. Yayınevi dava dilekçesinde “Davalıların söz konusu eserleri kaç adet bastırdığı, bandrol aldırdığı ve kaç Türk lirasından satıldığı bilinmemektedir. Maddi zararımız mahkemece tespit edilecek bilirkişi raporu sonrası ortaya çıkacaktır.” diyerek bin lirası maddi olmak üzere 101 bin liralık tazminat talep etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here