DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19382301,33%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünya Nöroloji Federasyonu’ndan Uyarı: İklim Değişikliği ve Beyin Sağlığı
  • Görüş Haber
  • Sağlık
  • Dünya Nöroloji Federasyonu’ndan Uyarı: İklim Değişikliği ve Beyin Sağlığı

Dünya Nöroloji Federasyonu’ndan Uyarı: İklim Değişikliği ve Beyin Sağlığı

ABONE OL
Haziran 25, 2024 12:13
Dünya Nöroloji Federasyonu’ndan Uyarı: İklim Değişikliği ve Beyin Sağlığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyin ve Damar Sağlığı İçin İklim Değişikliğinin Riskleri

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öztürk, dünya genelinde 21. yüzyıl için büyük tehdit olarak tanımlanan iklim değişikliğinin mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklara neden olduğunu belirtti. Hava sıcaklıklarındaki artışın beyin ve damar hastalıkları için risk faktörü olduğunu vurgulayan Öztürk, sıcak hava koşullarının damarlarda genişlemeye, kan basıncında artışa ve kalp ritminde düzensizliklere yol açabileceğini ifade etti.

Ölümcül Etkileri ve Önlemler

Prof. Dr. Öztürk, yılda 12 milyon kişinin hava kirliliği ve iklim değişikliği sebebiyle yaşamını yitirdiğini belirtti. Aşırı sıcakların ve kirli havanın beyin ve damar sağlığını tehdit ettiğini kaydeden Öztürk, bu durumun tüm dünyada ölümcül hastalıklara neden olduğunu vurguladı. Ayrıca, kirli hava ve iklim değişikliği nedeniyle yılda yaklaşık 2,5 milyon beyin-damar hastasının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Aşırı Sıcaklardan Korunma Yolları

Prof. Dr. Öztürk, beyin sağlığı için iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı sıcaklardan korunmanın önemine değindi. Sıvı alımının artırılması, hafif ve sindirimi kolay besinlerin tercih edilmesi, aşırı sıcak altında uzun süre kalmaktan kaçınılması ve kişisel koruyucu önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca, yaşlılar gibi sıcak havalara hassas grupların yeşil alanlarda vakit geçirmesinin önemine dikkat çekti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.