DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 2200632-1,15%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

<strong>DELL’İN BUGÜNE KADAR ÜRETTİĞİ EN SÜRDÜRÜLEBİLİR DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR: YENİ LATITUDE 5000 SERİSİ</strong>
  • Görüş Haber
  • Teknoloji
  • DELL’İN BUGÜNE KADAR ÜRETTİĞİ EN SÜRDÜRÜLEBİLİR DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR: YENİ LATITUDE 5000 SERİSİ

DELL’İN BUGÜNE KADAR ÜRETTİĞİ EN SÜRDÜRÜLEBİLİR DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR: YENİ LATITUDE 5000 SERİSİ

28.04.2022 / İstanbul – 22 Nisan Dünya Günü kapsamında Dell Technologies, artan atık sorunu ve kaynak kısıtlamalarına çözüm oluşturmaya yardımcı olmak için yeni ürünler ve sürdürülebilir malzemeleri piyasaya sürüyor.

ABONE OL
Mayıs 5, 2022 13:49
<strong>DELL’İN BUGÜNE KADAR ÜRETTİĞİ EN SÜRDÜRÜLEBİLİR DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR: YENİ LATITUDE 5000 SERİSİ</strong>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yeni ürün ve malzemeler, Dell’in yakın zamanda ortaya koyduğu Concept Luna’yı temel alıyor. Concept Luna, kaynak kullanımını azaltmak ve ekonomide daha fazla döngüsel malzeme tutmak için devrim niteliğinde tasarım fikirlerini araştıran bir prototipti. Yapılan bu yeni eklemeler, satın alma kararı verirken çevre konularına daha çok önem veren müşteriler için daha fazla seçenek sunuyor. Bu seçenekler, Dell’in sürdürülebilirlik hedeflerine doğru nasıl yol aldığını da gösteriyor.

Dell Technologies Müşteri Ürün Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rahul Tikoo konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Dell’in amacı, insanlığın ilerlemesini sağlayan teknolojiler yaratmaktır. Gelecek nesiller için bir şeyleri daha iyi hâle getirme fırsatından ilham alıyoruz. Bu, çevresel etkiyi, atıkları ve emisyonları azaltmaya yardımcı olmak için ürünlerimizi tasarlama ve ambalajlama yöntemlerimizde de açıkça görülüyor. Döngüsel liderliğimizi geliştirirken bunu bir adım daha ileriye taşıyoruz ve gelecekte daha da sürdürülebilir ürünler sunmak için ürün yaşam döngüsünün her adımını sürekli olarak inceliyor, tekrar tekrar değerlendiriyoruz.”

Latitude 5000 Serisi: Dünyanın en yenilikçi sürdürülebilir malzeme kullanımını bir araya getiriyor

Latitude 5000 serisi, Dell’in en yüksek hacimli bilgisayarı. Bu nedenle sürdürülebilirlik özelliklerine yapılan yatırımlar, Dell’in geniş ölçekte etki sağlamasına yardımcı oluyor. En son çıkan Latitude 5000 serisi, geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzeme kullanımını artırmak için amaca yönelik özel tasarım seçenekleri sunuyor:

Kâğıt endüstrisinden geri dönüştürülmüş ağaç bazlı biyo-plastik (%21), geri kazanılmış karbon fiber (%20) ve kullanım sonrası geri dönüştürülmüş plastik (%30) dâhil olmak üzere %71 geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir malzemelerden yapılmış bir dizüstü bilgisayar kapağı Cihazın en ağır ikinci parçası olan kapak kısmına odaklanan Dell, ürünün karbon, su ve enerji ayak izini azaltmaya yardımcı olarak daha büyük bir sürdürülebilirlik etkisi yaratabiliyor.
Cihazın tabanı, geri kazanılmış karbon fiberden (%20) ve hint yağı bitkisinden yapılan yeni biyo-bazlı plastik ayaklardan (%39) oluşturulmuş. Bu yenilenebilir malzeme, petrol bazlı malzemelere olan bağımlılığı azaltıyor.
Bu seri aynı zamanda, Dell’in okyanus atığı plastik (ocean-bound plastics) kullanımına yönelik adımını öne plana çıkararak kullanımı, ambalajdan ürünlere doğru genişletiyor. Latitude 5000 serisinde bulunan fan yuvası, okyanus atığı plastiklerden yapılıyor. (%28)
Latitude 5000 serisinin ambalajı, %100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden yapılmış olup tamamı %100 geri dönüştürülebilir özellikte.

Sürdürülebilir malzemeler her zamankinden daha fazla ürün ve platformda kullanılıyor

Son on yılda Dell Technologies, endüstride ilk kez kullanılan birçok uygulama da dâhil olmak üzere güçlü bir sürdürülebilir malzeme inovasyonu serisi başlattı. Dell bugün daha fazla ürün ve platformda yeni sürdürülebilir ve yenilenebilir malzemelerin kullanılmasıyla mevcut çalışmalarını ve ortaklıklarını geliştiriyor.

Her yıl okyanuslara karışan plastiklerin neden olduğu ciddi çevre sorunlarına ilişkin artan farkındalığıyla Dell, atıkları su yollarına girmeden önce yakalayıp kaynağa dönüştürerek ticari ölçekte ambalajlar yapmak için okyanus atığı plastiklerin kullanıldığı endüstrinin ilk projesini 2017’de başlattı. O tarihten beri Dell, 227.000 pound’un üzerinde okyanus atığı plastiği, 5,1 milyonu aşkın geri dönüştürülebilir ambalaj bileşenleri için kullanarak kullanımı önemli ölçüde artırdı.

Lonely Whale CEO’su Dune Ives ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dell, başlangıçta okyanus atığı plastik sorununu ele almak için sektörler arası iş birliğine duyulan ihtiyacı fark ederek okyanus atığı plastik tedarikçi ağı oluşturmak ve bu malzemenin tedarik edildiği topluluklara değer katmak için küresel şirketlerin birlikte çalıştığı tek konsorsiyum olan NextWave Plastics’in faaliyete geçirilmesini teşvik etti. Bugün yapılan bu duyuru, Dell’in her yıl okyanusa giren 14 milyon ton yeni plastik atık sorununa yönelik uzun vadeli taahhüdünü gösteriyor.”

Okyanus atığı plastiklerin Latitude 5000 serisinde kullanılmasına ek olarak, Precision 3000 serisi Mobil İş İstasyonlarındaki fan yuvasında ve Dell OptiPlex Micro Masaüstü Bilgisayarlar ve Precision İş İstasyonlarındaki fan ve fan yuvasında da bulunuyor. Dell bu malzemeyi ayrıca, dış yüz kumaşında %100 okyanus atığı plastik içeren EcoLoop Pro serisi sırt çantaları, kılıfları ve evrak çantalarında da kullanıyor.

Hint yağı bitkisinden elde edilen biyo-plastik bazlı, Latitude 7430 ve 7530 ile Precision 3000 serisi Mobil İş İstasyonlarının taban darbe tamponlarında da bulunuyor, bu da Dell’in yenilenebilir malzeme kullanımı çeşitliliğini artırıyor.

Bu yeni malzemeler, Dell’in kapalı döngü ve geri dönüştürülmüş plastikler, geri kazanılmış karbon fiber, hidroelektrikle üretilen alüminyum, biyo-bazlı plastikler ve kapalı döngü alüminyum ve nadir toprak mıknatıslarını içeren mevcut sürdürülebilir malzeme portföyüne ekleniyor. Yapılan bu çalışmalar, yakın zamanda Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) Sürdürülebilir Malzeme Yönetimi Ödülleri kapsamında değerlendirildi. Dell’in biyo-plastik bazlı kullanımı “En Son Teknoloji Şampiyonu Ödülü”, kapalı devre alüminyum pilotu “Sürdürülebilir Mükemmeliyet Ödülü” ve geri dönüşüm hizmetleri “Altın Geri Dönüşüm Ödülü” aldı. Bu ödüller, Dell’in sürdürülebilir malzeme yönetimi ve elektroniklerin sorumlu bir şekilde geri dönüştürülmesi taahhüdünün EPA tarafından 8 yıl boyunca tanındığının bir göstergesi niteliğini taşıyor.

Sürdürülebilir malzemelerle ürünler tasarlamak ve üretmek döngüsel ekonomi yolculuğunun yalnızca yarısını oluşturuyor. Onarım, yeniden kullanım ve geri dönüşüm yoluyla ürünleri ve malzemeleri mümkün olduğunca uzun süre kullanımda tutarak e-atığı azaltmak da aynı derecede kritik bir konu. Bu hedefi desteklemek için Dell, değişen müşteri ve tüketici taleplerine uygunluk sağlayarak yeniden düşünmek, yeniden tasarlamak, yeniden kullanmak ve geri dönüştürmek için 20 yılı aşkın küresel geri dönüşüm hizmetleri sunma tecrübesiyle oluşturulan yeni programları kısa süre önce uygulamaya aldı.

%100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden yapılmış yeni ambalajlar

Dell Technologies, %100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden yapılmış ve %100 geri dönüştürülebilir özellikteki ilk ambalajının kullanımın başlayarak, 2030 yılı için ezber bozan ambalaj hedefinde hızla ilerliyor. Bu yeni ambalajda şu özellikler olacak:

Güç kabloları ve belgeler gibi geleneksel olarak plastik poşetlerde paketlenmiş ögeler için kâğıt alternatifler
Sürdürülebilir bambu ve şeker kamışı lifi bazlı hamurdan yapılmış iç ambalaj bileşenine sahip geri dönüştürülmüş oluklu taşıma kolisi
Plastik bant kullanıldığında atık akışında meydana gelen potansiyel aksamayı azaltmak için (doğru atık ayrıştırması için) kâğıt bazlı bant
Yeni ambalaj, tüm yeni Latitude serisi dizüstü bilgisayarlarda, Precision mobil iş istasyonlarında ve XPS cihazlarında kullanıma sunularak Dell’e geniş bir etki yaratma fırsatı veriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.