DOLAR 31,1419 0.12%
EURO 33,8218 0.07%
ALTIN 2.039,180,37
BITCOIN %
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Danıştay 6. Dairesi’nin Beştepe kararına göre ‘Kaçak Saray’ acilen boşaltılmalı
  • Görüş Haber
  • Gündem
  • Danıştay 6. Dairesi’nin Beştepe kararına göre ‘Kaçak Saray’ acilen boşaltılmalı

Danıştay 6. Dairesi’nin Beştepe kararına göre ‘Kaçak Saray’ acilen boşaltılmalı

ABONE OL
Şubat 22, 2021 11:40
Danıştay 6. Dairesi’nin Beştepe kararına göre ‘Kaçak Saray’ acilen boşaltılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Danıştay 6. Dairesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerine kurulu Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın “yapımına temel sağladığı” öne sürülen düzenlemeyi iptal etti. Kararı yorumlayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, iptal kararının temyiz edilebileceğini ancak temyizden de farklı bir karar beklemediklerini belirterek “sarayın yok hükmünde olacağına” işaret etti.

İptal kararının en önemli örneğinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı olduğunu belirten Candan, Cumhurbaşkanlığı’nın henüz bir açıklama yapmadığı ancak kararı temyize götürebileceklerini söyledi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun “hukuka aykırı” kararının ardından söz konusu düzenlemenin Danıştay 6. Dairesi’ne geldiğine ve iptal edildiğine dikkat çeken Candan, “Bu kararın temyiz makamı da hukuka aykırı bulan makam yani Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu olacak. Kurulun daha önce verdiği kararın aksine bir karar vereceğini düşünmüyoruz” diye belirtti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Candan, temyizin iptal kararını onaması ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın “yok hükmünde” olacağını vurguladı.

İptal kararının hemen ardından “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın boşaltılması çağrısında bulunduklarını” anımsatan Candan, “Devleti temsil eden birisinin kaçak bir yerleşkede oturuyor olması uluslararası açıdan da çok büyük bir skandal. Devleti temsil eden meşru ve yasal mekân Çankaya Köşkü’dür” dedi.

Candan, temyizde iptal kararının onanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın durumunun ne olacağına ise toplumun karar vereceğini söyleyerek, “Çünkü orası sadece bir mekân değil, rejimle hesaplaşmanın mekânsal karşılığı” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.