DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
İstanbul
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ayın Tarihi Dergisini Yeniden Yayınlıyor
  • Görüş Haber
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ayın Tarihi Dergisini Yeniden Yayınlıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ayın Tarihi Dergisini Yeniden Yayınlıyor

ABONE OL
Aralık 28, 2023 16:12
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ayın Tarihi Dergisini Yeniden Yayınlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir Asırlık Mirasın Yeniden Doğuşu

Cumhuriyet tarihi boyunca aralıklarla yayımlanan Ayın Tarihi dergisi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından tarihi bir miras kabul edilerek, Cumhuriyetin 100. yılında özel bir sayı ile yayın hayatına yeniden döndürüldü. Derginin amacı, dünyada yaşanan siyasi çatışmaları, ittifakları, uzlaşmaları ve Türkiye’de meydana gelen siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel olayları konu ederek her ayın sonunda tarihsel bir fotoğraf çekmeyi hedeflemektedir.

Türkiye Yüzyılı Özel Sayısı ve Başlıklar

Aralık 2023’te çıkan “Türkiye Yüzyılı” temalı özel sayısında, Türkiye’yi bir sonraki yüzyıla kendinden emin ve müreffeh bir ülke olarak taşıyacak savunmadan ekonomiye, çevreden güvenliğe çok sayıda yıldız projenin bazıları, özel dosya halinde okuyucuyla paylaşılıyor. Dergide ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği çok yönlü diplomasi trafiği, 2023 yılı içerisinde katıldığı önemli zirveler ve yurt dışı ziyaretleri de tarihe not niteliğinde yer verilen diğer konular arasında yer almaktadır.

Türkiye ve Dünya Bölümleri

Ayın Tarihi’nin Türkiye bölümünde, 6 Şubat’ta Türkiye’yi yasa boğan depremler, “Asrın Felaketi: Kahramanmaraş Merkezli Depremler” başlığıyla ele alınmaktadır. Ayrıca “10 Soruda İstanbul Finans Merkezi” ve “2023 Sporda Madalyaların ve Rekorların Yılı” gibi başlıklar da dikkat çekmektedir. Derginin Dünya bölümünde ise Türkiye’nin başarılı dış politikası ve duruşu ele alınmakta olup, çeşitli konular “Birleşmiş Milletlere Daha Adil Bir Dünya Çağrısı”, “Türk Devletleri Teşkilatı” ve “Orta Doğu’da İsrail Sorunu: Abluka Altındaki Gazze Şeridi” başlıkları altında işlenmektedir.

Kültür, Sanat ve Diğer Kategoriler

Derginin “Kültür ve Sanat” bölümünde ise 2023’te bu alanda zenginleşen bir gündem ekseninde öne çıkan birçok gelişme “Bilgiye Açılan Pencere: Rami Kütüphanesi”, “2023 Aşık Veysel Yılı: Ben Giderim Adım Kalır, Dostlar Beni Hatırlasın”, “2023 Mevlana Yılı: Aşk’ın Adı Mevlana” ve “2023 Yılı İslam Dünyası Turizm Kenti: Şanlıurfa” başlıklarıyla okuyuculara sunulmaktadır. Dergide ayrıca 13 farklı kategoride, sayısı 100’ü aşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yayınlarından seçkiler, görselleri ve açıklamalarıyla tanıtılmaktadır.

Geleceğe Doğru Yolculuk

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ayın Tarihi dergisini 2024 Ocak sayısıyla aylık olarak yayımlamayı planlamaktadır. Derginin yeniden yayınlanmasını “asırlık bir miras” olarak gören İletişim Başkanı Fahrettin Altun, derginin tarihe not düşme, kültürel ve sanatsal birikime katkı sağlama gibi önemli bir misyonu olduğunu belirtmiştir. Ayın Tarihi Dergisi, Türkiye’nin tarihini ve kültürünü aydınlatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.