DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
İstanbul
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çevresel Faktörlerin Kansere Etkisi

Çevresel Faktörlerin Kansere Etkisi

ABONE OL
Şubat 9, 2024 12:06
Çevresel Faktörlerin Kansere Etkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk’ten Uyarılar

Araştırmalar, günümüzde sık görülen kanser türlerinin çevresel faktörlerden de kaynaklandığını gösteriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ nedeniyle kanser vakalarındaki önlenemeyen artışa yol açan yaygın nedenlere dikkat çekti.

Virüslere Dikkat!

Kanserin nedeni sadece sigara veya genetik gibi bilinen faktörler değil, virüsler de kansere yol açabilir. İnsan Papilloma Virüsü (HPV), Hepatit B Virüsü (HBV) ve Hepatit C Virüsü (HCV), HIV gibi virüs enfeksiyonları kanseri tetikleyebilir. Ayrıca Helicobacter Pylori gibi bazı mikroplar da zamanla kansere yol açabilir.

Radyasyon Ciddi Bir Tehlike

Tarım ilaçları, gıda katkı maddeleri, plastikler, parfümler ve petrol atıkları gibi çevresel ve mesleki olarak maruz kalınan kimyasallar insan vücudu için tehlikeli olabilir. Ayrıca günlük yaşamda ve hastanelerde maruz kalınan radyasyon da önemli bir kanser nedenidir.

Neden Hızlı Artıyor?

Çevremizdeki kimyasalların sayısı her geçen gün artıyor. Son 30 yılda binlerce kimyasal madde kullanıma girdi. Genetik, obezite, hareketsizlik, sigara-alkol kullanımı gibi bilinen nedenlerin yanı sıra hava kirliliği, tarım ilaçları, gıda katkı maddeleri, genetiği değiştirilmiş gıdalar, radyasyon ve virüs gibi faktörler kanserdeki artışa yol açıyor.

Riski Azaltma Yolları

Tarım kimyasallarından korunmak için organik besinler tercih edilmeli ve katkı maddeli gıdalardan kaçınılmalıdır. Radyasyona maruz kalmayı azaltmak için cep telefonu kullanımı sınırlanmalı ve elektromanyetik cihazlarla dolu bir yatak odası olmamalıdır. Ayrıca virüslere karşı aşılar yaptırılmalı ve sağlıklı bir cinsel yaşam sürülmelidir.

Tarım İlaçları Her Yerde

Tarım kimyasalları birçok üründe kanserojen kalıntılar bırakabilir. Avrupa Birliği’nde yapılan bir çalışmada, tüketilen sebze, meyve ve tahılların üçte birinde en az iki tarım kimyasalı kalıntısının bulunduğu tespit edilmiştir. Tarım ilaçları ayrıca hayvan yemlerine ve doğrudan hayvanlara uygulanabilir. Türkiye’de kullanılan tarım ilaçlarına dikkat edilmeli ve bilinçli kullanılmalıdır.

Çevresel faktörlerin kansere etkisi göz ardı edilemez. Sağlıklı bir yaşam için çevresel risklere karşı tedbirler almak önemlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.