DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21084990,75%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Anne Baba Kavgasının Çocuk Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Anne Baba Kavgasının Çocuk Üzerinde Etkileri Nelerdir?

ABONE OL
Mart 25, 2023 08:16
Anne Baba Kavgasının Çocuk Üzerinde Etkileri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çatışmalar, tartışmalar, anlaşmazlıklar… Çocukların huzurunu kaçıran yetişkin davranışlarının kaynağında anne baba varsa sorun daha da büyüyor. Anne baba kavgalarına şahit olan çocuklar bu durumdan nasıl etkileniyor?

Her ailede yaşanabilecek tartışmalar kimi zaman çocukların gelişimini etkileyecek boyutlara ulaşabiliyor. Özellikle anne baba kavgaları çocukların psikolojisini dolayısıyla da eğitim hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Peki, aile içindeki anlaşmazlıkların çocuklara yansıtılmadan çözülmesi mümkün mü? Psikolojik Danışman Mete Sevinç ile konuştuk. İşte 5 soruda, anne baba kavgalarının çocuk üzerindeki etkileri…

Kavganın sürekli hale geldiği evlerdeki çocukların ders başarılarında bir düşüş olduğu görülüyor. Bu öngörülebilir bir durumdur çünkü tartışmaların kavgaya dönüşmesi ile evde sürekli olarak gergin bir durum ortaya çıkar. Çocuk da evdeki bu gerginlikten nasibini alır. Evde anne ve babasından yeterli destek ve ilgiyi alamayan çocuk, okul hayatında zorlanacaktır. Mutsuz evlerde büyüyen çocuklar, derslere karşı dikkat ve odaklanma problemleri yaşayabilirler. ‘Ya derslerimden düşük not alırsam, bu sefer bir de benim yüzümden kavga edecekler’ şeklinde hatalı bir düşünce çocuğun zihninde oluşabilir. Bu durumda yaşanabilecek problemlere bir de kaygı bozuklukları eklenebilir. Çocuk, bu sebeple bir kısır döngü içerisine girecek ve bu durum ders başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.”

Huzursuz bir ortam çocuğun yetişkinliğini etkiler mi?

“Unutulmamalıdır ki çocuk ailede nasıl öğrenirse yetişkinliğinde de o şekilde davranır. Bu sebeple anne ve baba, çocuğuna doğru bir rol model olma sorumluluğu taşımaktadır. Sağlıklı bir iletişim için çocuğun gördüğü ilk örnek, annesi ve babası arasındaki ilişki olacaktır. Eğer anne ve baba çocuğunun önünde kavga ederse çocuk da zihnine bunu kodlayacaktır. İleriki ilişkilerini de bu etkiyle sürdürecektir. Fakat çocuk, anne ve babasının birbiri ile saygı ve sevgi içerisinde iletişim kurduğunu, sorunlar yaşasalar bile bunu sağlıklı bir şekilde çözdüklerini görürse bu sefer çocuğun zihnine kodlayacağı durum bu olacaktır.

Huzursuz bir ortamda büyüyen çocukların yetişkinliklerinde özellikle ilişkiler konusunda sorunlar yaşaması öngörülebilir. Çünkü sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamını deneyimlememiş olan birey, bebeklikten itibaren ihtiyaç duyduğu güven ve ilgiyi de yeterince görememiştir. Bu eksiklikler, bireyin yetişkinlik hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Birey, huzursuz bir ortamda büyümesinin neticesinde sosyal ilişkilerinde yeterli becerilere sahip olamayacaktır. Kurduğu ilişkilerde, kavgacı bir tutum takınabilir veya ailede gördükleri sebebiyle kendisini diğer insanlardan soyutlayabilir. Ailede gördüğü yanlış temsiller sebebiyle sosyal ilişkilerini ve belki de kendi evliliğini, tıpkı anne babası gibi sürdürecektir. Çünkü ebeveynlerinden bu şekilde görmüştür.”

Çocuğa evde güvenli ortam nasıl sağlanır?

“Eğer çocuk bebekliğinden itibaren ihtiyaç duyduğu sevgi ve ilgiyi yeterince alırsa, güven duygusu gelişir. Gelişen bu güven duygusu, yetişkinlikteki ilişkilerinin sağlıklı olması için bir temel oluşturur. Bu şekilde yetişen bir çocuk, evde anne babasının tartışmalarına ve anlaşmazlıklarına şahit olsa bile bunun çözülebilir bir durum olduğunu bilir. Çünkü ailesinin kendisine aktardığı sevgi ve ilgiyi, anne ve babasının birbirine karşı duyduğunu da bilir ve tartışmaların aşılamayacak durumlar olmadığının farkına varır.

Elbette tamamen mutlu ve tamamen mutsuz evler yoktur. Her evde zaman zaman anlaşmazlıklar ve tartışmalar ortaya çıkabilir. Anne ve babaların önem vermesi gereken konu, bu anlaşmazlıkları sağlıklı bir biçimde çözerek, çocuklarının olumsuz yönde etkilenmemesi için çaba göstermeleridir.”

İlişkileri bozuk olan çiftler bu durumu çocuğa yansıtmamak için ne yapmalı?

“Bu noktada ebeveynlerin birbirlerine karşı tutumları çok önemli. Evde kavga yaşanıyorsa seslerin yükseltilmemesine önem verilmeli. Ebeveynler birbirine hakaret etmemeli. Çocuğun önünde kavga etmemeye özen gösterilmeli. Eşler, çocuğu birbirlerine karşı kışkırtmamalı.

‘Bak annen şunu söyledi, bak baban bunu söyledi’ şeklindeki söylemler çocuğun, anne ve babasına karşı duygu ve düşüncelerini olumsuz yönde etkiler. Çocukların kavgada bir taraf olmasını istemek çocuklara çok ağır bir sorumluluk yüklemek anlamına gelir. Çocuk, çocuk olarak kalmalı ve kendisine farklı roller yüklenmemelidir. Eğer ebeveynler, tartışmalarını kendi başlarına çözemiyorlarsa bu durumun kendilerinde ve çocuklarında ruhsal yaralara sebep olmaması için mutlaka bir ruh sağlığı uzmanına başvurmalı.”

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.