DOLAR 31,5115 0.46%
EURO 34,2515 0.6%
ALTIN 2.111,030,49
BITCOIN %
İstanbul
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’nin Güney Sınırında Sınır Güvenliği Tartışmaları Devam Ediyor
  • Görüş Haber
  • Dünya
  • ABD’nin Güney Sınırında Sınır Güvenliği Tartışmaları Devam Ediyor

ABD’nin Güney Sınırında Sınır Güvenliği Tartışmaları Devam Ediyor

ABONE OL
Şubat 5, 2024 16:14
ABD’nin Güney Sınırında Sınır Güvenliği Tartışmaları Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Senatörler, Sınır Güvenliği Yasası Tasarısının Metnini Açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, Katı Sınır Tedbirlerini İçeren Tasarıyı Kabul Etti

ABD’nin güney sınırının güvenliğinin nasıl sağlanacağı ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Senatörler, sınır güvenliği yasası tasarısının metnini açıkladı. Bu konuda başı epey ağrıyan ABD Başkanı Joe Biden, Kasım’daki başkanlık seçimi öncesi geri adım atarak katı sınır tedbirlerinin yer alması beklenen tasarıyı kabul etmiş görünüyor.

Teksas Valisi, Sınır Duvarının İnşaatına Devam Kararı Aldı

Bundan cesaret alan Teksas Valisi, jiletli telleri kesmek bir yana, yarım kalan sınır duvarının inşaatına devam kararı aldı. Teksas’a destek veren Cumhuriyetçi Valiler sınırda Teksas Valisi’nin arkasında birlik mesajı verirken, Trump destekçileri “Sınırımızı Geri Alın” sloganıyla Teksas’a akın etti.

Teksas’ta Sınır Dışı Tedbirler Artırılıyor

ABD’de sınır güvenliği yasa tasarısı görüşülürken Teksas’tan yeni adımlar geldi. Birleşik Devletler-Meksika sınırında son yıllarda yoğun yasa dışı göçe sahne olan Teksas geçişi bugünlerde sakin. Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenler çoğunlukla New Mexico, Arizona ve Californiya eyaletlerini kullanmaya başladı. Bunun temel sebebi Teksas eyaletinin kendi tedbirlerini alarak sınıra jiletli ve dikenli teller çekmesi. Biden yönetimi Teksas Valisi’nden bu telleri kaldırması istemişti. Teksas Valisi Abbott telleri kaldırmak bir yana, eski başkan Trump’ın yarım kalan duvarını tamamlayacağını açıkladı.

Cumhuriyetçi Valiler Teksas Valisi’ne Destek Veriyor

Valiler Sınır Güvenliğini Artıracak Yasadışı Göçle Mücadele Edecek Bir Yasayı Talep Ediyor

Cumhuriyetçi valilerden destek. Teksas Valisi Greg Abbott, 14 Cumhuriyetçi Vali ile sınırda yaptığı açıklamada Biden’a yüklendi. Abbott, ABD yasalarının yasadışı geçişi önlemeyi gerektirdiğini belirterek ABD Başkanının terör izleme listesinde olan kişilerden kaçının ABD’ye girdiğinden haberi olmadığını söyledi. Abbott’a destek için sınıra gelen 14 eyaletin Cumhuriyetçi valisi Teksas’ı desteklemek için işbirliği yapacaklarını ve gereken her desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Cumhuriyetçi Amerikalılar Teksas Valisinin Sınır Tedbirlerini Destekliyor

Sınırımızı Geri Alın sloganıyla ABD’nin çeşitli eyaletlerinden yola çıkan Cumhuriyetçiler ABD’nin Meksika’ya sınırı olan eyaletlerinden Teksas, Arizona ve New Mexico’da destek gösterisi düzenledi. Konvoya katılanlar TRT Haber’e konuştu.

ABD Meksika sınırında bu gelişmeler yaşanırken Washington’da Kongre koridorları hareketli.

ABD’de Sınır Güvenliği Yasası Tasarısı Görüşülüyor

Yasa Tasarısı, Göçmenlere Çok Daha Sert Tedbirler Getiriyor

ABD’de Meksika sınırının güvenliğine dair tartışmalar siyasi arenada devam ediyor. Sınır güvenliğini artıracak adımlar içeren yeni yasa tasarısının metni senatörlerce açıklandı. Kabul edilmesi halinde Kongre’nin göç konusunda onlarca yıldır attığı ilk önemli adım olacak. ABD Meksika sınırının güvenliğine dair önlemler içeren tasarı öncekiler gibi İsrail, Ukrayna ve Tayvan savunma yardımıyla birleştirildi. Toplam 118 milyar Dolarlık yasa tasarısında bu kez sınır güvenliğine 20 milyar Dolar ayrıldı. Tasarı, daha sert ve daha hızlı yaptırım önlemleriyle sistemin elden geçirilmesini öneriyor.

Yasa Tasarısı, Başkana Sınırı Göçmenlere Etkili Bir Şekilde Kapatabilme Yetkisi Veriyor

Yasa tasarısı sınırdan belgesiz geçiş sayısı yüksek olduğunda başkana sınırı göçmenlere etkili bir şekilde kapatma konusunda yeni yetki veriyor. Yasadışı sınır geçişlerinin sayısı beş günlük ortalamada günde 5 bin üzerine çıkarsa, sınır dışı etme sistemi devreye girerek göçmenlerin sığınma talebinde bulunma fırsatı olmadan Meksika’ya geri gönderilmesini sağlayacak. Biden, yetkiye atıfta bulunarak, yasa tasarısı yasalaşır imzalanır imzalanmaz bunu “sınırları kapatmak” için kullanacağını söyledi.

Yasa Tasarısı, Göçmenlerin Sığınma Başvurusu İçin Gereken Standartı Yükseltiyor

Teklif, göçmenlerin sığınma başvurusunda bulunabilmesi için gereken standardı yükseltiyor. Beyaz Saray’ın aracılık ettiği bu anlaşma, modern tarihin en sert sınır ve göç yasalarından biri olacak ve Demokratlar tarafından uzun süredir savunulan kapsamlı göçmenlik reformunun bir unsuru olan ABD’deki tahmini 11 milyon izinsiz göçmenin hiçbirini yasallaştırmayacak.

Yasa tasarısı bu hafta Senato ve Meclis’te görüşülecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.